E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerrieden berreden (D)convaincre (F)
Stammformen iwwerriedeniwwerrietiwwerriet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerrieden
duiwwerriets
hien/si,hatt/etiwwerriet
miriwwerrieden
diriwwerriet
siiwwerrieden
Pass compos
echhunniwwerriet
duhuesiwwerriet
hien/si,hatt/ethuetiwwerriet
mirhunniwwerriet
dirhuttiwwerriet
sihunniwwerriet
Plus-que-parfait
echhatiwwerriet
duhasiwwerriet
hien/si,hatt/ethatiwwerriet
mirhateniwwerriet
dirhatiwwerriet
sihateniwwerriet
Futur I
echwäert iwwerrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerriet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerrieden
dugéifsiwwerrieden
hien/si,hatt/etgéifiwwerrieden
mirgéifeniwwerrieden
dirgéiftiwwerrieden
sigéifeniwwerrieden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerriet
duhssiwwerriet
hien/si,hatt/ethttiwwerriet
mirhtteniwwerriet
dirhttiwwerriet
sihtteniwwerriet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerriet!
Plurieliwwerriet!
iwwerriet
iwwerrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariedenausriedenberiedendrariedenerausriedenriedenuriedenzerriedenzourieden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles