E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
riederen mde sein (D)re ftigu (F)
Stammformen riederenriedertgeriedert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriederen
durieders
hien/si,hatt/etriedert
mirriederen
dirriedert
siriederen
Pass compos
echhugeriedert
duhuesgeriedert
hien/si,hatt/ethuetgeriedert
mirhugeriedert
dirhuttgeriedert
sihugeriedert
Plus-que-parfait
echhatgeriedert
duhasgeriedert
hien/si,hatt/ethatgeriedert
mirhategeriedert
dirhatgeriedert
sihategeriedert
Futur I
echwäert riederen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geriedert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifriederen
dugéifsriederen
hien/si,hatt/etgéifriederen
mirgéiferiederen
dirgéiftriederen
sigéiferiederen
Conditionnel Pass compos
echhttgeriedert
duhssgeriedert
hien/si,hatt/ethttgeriedert
mirhättegeriedert
dirhttgeriedert
sihättegeriedert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrieder!
Plurielriedert!
geriedert
riederen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeriedert
dugëssgeriedert
hie/si,hatt/etgëttgeriedert
mirgigeriedert
dirgittgeriedert
sigigeriedert
Pass compos
echsigeriedert ginn
dubassgeriedert ginn
hien/si,hatt/etassgeriedert ginn
mirsigeriedert ginn
dirsiddgeriedert ginn
sisigeriedert ginn
Plus-que-parfait
echwargeriedert ginn
duwaarsgeriedert ginn
hien/si,hatt/etwargeriedert ginn
mirwaregeriedert ginn
dirwaartgeriedert ginn
siwaregeriedert ginn
Futur I
echwäert geriedert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geriedert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geriedert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geriedert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geriedert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles