E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofrigelen abriegeln (D)verrouiller (F)
Stammformen ofrigelenrigelt ofofgerigelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrigelen of
durigels of
hien/si,hatt/etrigelt of
mirrigelen of
dirrigelt of
sirigelen of
Pass compos
echhunnofgerigelt
duhuesofgerigelt
hien/si,hatt/ethuetofgerigelt
mirhunnofgerigelt
dirhuttofgerigelt
sihunnofgerigelt
Plus-que-parfait
echhatofgerigelt
duhasofgerigelt
hien/si,hatt/ethatofgerigelt
mirhatenofgerigelt
dirhatofgerigelt
sihatenofgerigelt
Futur I
echwäert ofrigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgerigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofrigelen
dugéifsofrigelen
hien/si,hatt/etgéifofrigelen
mirgéifenofrigelen
dirgéiftofrigelen
sigéifenofrigelen
Conditionnel Pass compos
echhttofgerigelt
duhssofgerigelt
hien/si,hatt/ethttofgerigelt
mirhttenofgerigelt
dirhttofgerigelt
sihttenofgerigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrigel of!
Plurielrigelt of!
ofgerigelt
ofrigelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgerigelt
dugëssofgerigelt
hie/si,hatt/etgëttofgerigelt
mirginnofgerigelt
dirgittofgerigelt
siginnofgerigelt
Pass compos
echsinnofgerigelt ginn
dubassofgerigelt ginn
hien/si,hatt/etassofgerigelt ginn
mirsinnofgerigelt ginn
dirsiddofgerigelt ginn
sisinnofgerigelt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgerigelt ginn
duwaarsofgerigelt ginn
hien/si,hatt/etwarofgerigelt ginn
mirwarenofgerigelt ginn
dirwaartofgerigelt ginn
siwarenofgerigelt ginn
Futur I
echwäert ofgerigelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgerigelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgerigelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgerigelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgerigelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verrigelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles