E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verrigel-en verriegeln (D)bloquer (F)
Stammformen verrigel-enverrigel-tverrigel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverrigel-en
duverrigel-s
hien/si,hatt/etverrigel-t
mirverrigel-en
dirverrigel-t
siverrigel-en
Pass compos
echhuverrigel-t
duhuesverrigel-t
hien/si,hatt/ethuetverrigel-t
mirhuverrigel-t
dirhuttverrigel-t
sihuverrigel-t
Plus-que-parfait
echhatverrigel-t
duhasverrigel-t
hien/si,hatt/ethatverrigel-t
mirhateverrigel-t
dirhatverrigel-t
sihateverrigel-t
Futur I
echwäert verrigel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrigel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrigel-en
dugéifsverrigel-en
hien/si,hatt/etgéifverrigel-en
mirgéifeverrigel-en
dirgéiftverrigel-en
sigéifeverrigel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverrigel-t
duhssverrigel-t
hien/si,hatt/ethttverrigel-t
mirhätteverrigel-t
dirhttverrigel-t
sihätteverrigel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrigel!
Plurielverrigel-t!
verrigel-t
verrigel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverrigel-t
dugëssverrigel-t
hie/si,hatt/etgëttverrigel-t
mirgiverrigel-t
dirgittverrigel-t
sigiverrigel-t
Pass compos
echsiverrigel-t ginn
dubassverrigel-t ginn
hien/si,hatt/etassverrigel-t ginn
mirsiverrigel-t ginn
dirsiddverrigel-t ginn
sisiverrigel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverrigel-t ginn
duwaarsverrigel-t ginn
hien/si,hatt/etwarverrigel-t ginn
mirwareverrigel-t ginn
dirwaartverrigel-t ginn
siwareverrigel-t ginn
Futur I
echwäert verrigel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrigel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verrigel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verrigel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verrigel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofrigel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles