E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ariichten einnrichten (D)amnager, installer (F)
Stammformen ariichtenriicht anageriicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriichten an
duriichts an
hien/si,hatt/etriicht an
mirriichten an
dirriicht an
siriichten an
Pass compos
echhunnageriicht
duhuesageriicht
hien/si,hatt/ethuetageriicht
mirhunnageriicht
dirhuttageriicht
sihunnageriicht
Plus-que-parfait
echhatageriicht
duhasageriicht
hien/si,hatt/ethatageriicht
mirhatenageriicht
dirhatageriicht
sihatenageriicht
Futur I
echwäert ariichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifariichten
dugéifsariichten
hien/si,hatt/etgéifariichten
mirgéifenariichten
dirgéiftariichten
sigéifenariichten
Conditionnel Pass compos
echhttageriicht
duhssageriicht
hien/si,hatt/ethttageriicht
mirhttenageriicht
dirhttageriicht
sihttenageriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht an!
Plurielriicht an!
ageriicht
ariichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageriicht
dugëssageriicht
hie/si,hatt/etgëttageriicht
mirginnageriicht
dirgittageriicht
siginnageriicht
Pass compos
echsinnageriicht ginn
dubassageriicht ginn
hien/si,hatt/etassageriicht ginn
mirsinnageriicht ginn
dirsiddageriicht ginn
sisinnageriicht ginn
Plus-que-parfait
echwarageriicht ginn
duwaarsageriicht ginn
hien/si,hatt/etwarageriicht ginn
mirwarenageriicht ginn
dirwaartageriicht ginn
siwarenageriicht ginn
Futur I
echwäert ageriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles