E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausriichten ausrichten (D) – obtenir, transmettre qch. qn. qligner (F)
Stammformen ausriichtenriicht ausausgeriicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriichten aus
duriichts aus
hien/si,hatt/etriicht aus
mirriichten aus
dirriicht aus
siriichten aus
Pass compos
echhunnausgeriicht
duhuesausgeriicht
hien/si,hatt/ethuetausgeriicht
mirhunnausgeriicht
dirhuttausgeriicht
sihunnausgeriicht
Plus-que-parfait
echhatausgeriicht
duhasausgeriicht
hien/si,hatt/ethatausgeriicht
mirhatenausgeriicht
dirhatausgeriicht
sihatenausgeriicht
Futur I
echwäert ausriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausriichten
dugéifsausriichten
hien/si,hatt/etgéifausriichten
mirgéifenausriichten
dirgéiftausriichten
sigéifenausriichten
Conditionnel Pass compos
echhttausgeriicht
duhssausgeriicht
hien/si,hatt/ethttausgeriicht
mirhttenausgeriicht
dirhttausgeriicht
sihttenausgeriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht aus!
Plurielriicht aus!
ausgeriicht
ausriichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeriicht
dugëssausgeriicht
hie/si,hatt/etgëttausgeriicht
mirginnausgeriicht
dirgittausgeriicht
siginnausgeriicht
Pass compos
echsinnausgeriicht ginn
dubassausgeriicht ginn
hien/si,hatt/etassausgeriicht ginn
mirsinnausgeriicht ginn
dirsiddausgeriicht ginn
sisinnausgeriicht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeriicht ginn
duwaarsausgeriicht ginn
hien/si,hatt/etwarausgeriicht ginn
mirwarenausgeriicht ginn
dirwaartausgeriicht ginn
siwarenausgeriicht ginn
Futur I
echwäert ausgeriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles