E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Žnnerriicht-en unterrichten (D) – enseigner, instruire (F)
Stammformen Žnnerriicht-enŽnnerriich-tŽnnerriich-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerriicht-en
duŽnnerriicht-s
hien/si,hatt/etŽnnerriich-t
mirŽnnerriicht-en
dirŽnnerriich-t
siŽnnerriicht-en
Passť composť
echhunnŽnnerriich-t
duhuesŽnnerriich-t
hien/si,hatt/ethuetŽnnerriich-t
mirhunnŽnnerriich-t
dirhuttŽnnerriich-t
sihunnŽnnerriich-t
Plus-que-parfait
echhatŽnnerriich-t
duhasŽnnerriich-t
hien/si,hatt/ethatŽnnerriich-t
mirhatenŽnnerriich-t
dirhatŽnnerriich-t
sihatenŽnnerriich-t
Futur I
echwäert Žnnerriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerriich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerriicht-en
dugéifsŽnnerriicht-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerriicht-en
mirgéifenŽnnerriicht-en
dirgéiftŽnnerriicht-en
sigéifenŽnnerriicht-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerriich-t
duhšssŽnnerriich-t
hien/si,hatt/ethšttŽnnerriich-t
mirhšttenŽnnerriich-t
dirhšttŽnnerriich-t
sihšttenŽnnerriich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerriicht!
PlurielŽnnerriich-t!
Žnnerriich-t
Žnnerriicht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnŽnnerriich-t
dugëssŽnnerriich-t
hie/si,hatt/etgëttŽnnerriich-t
mirginnŽnnerriich-t
dirgittŽnnerriich-t
siginnŽnnerriich-t
Passť composť
echsinnŽnnerriich-t ginn
dubassŽnnerriich-t ginn
hien/si,hatt/etassŽnnerriich-t ginn
mirsinnŽnnerriich-t ginn
dirsiddŽnnerriich-t ginn
sisinnŽnnerriich-t ginn
Plus-que-parfait
echwarŽnnerriich-t ginn
duwaarsŽnnerriich-t ginn
hien/si,hatt/etwarŽnnerriich-t ginn
mirwarenŽnnerriich-t ginn
dirwaartŽnnerriich-t ginn
siwarenŽnnerriich-t ginn
Futur I
echwäert Žnnerriich-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerriich-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif Žnnerriich-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif Žnnerriich-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier Žnnerriich-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles