E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hiriichten hinrichten (D)excuter (F)
Stammformen hiriichtenriicht hinhigeriicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (hin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriichten hin
duriichts hin
hien/si,hatt/etriicht hin
mirriichten hin
dirriicht hin
siriichten hin
Pass compos
echhunnhigeriicht
duhueshigeriicht
hien/si,hatt/ethuethigeriicht
mirhunnhigeriicht
dirhutthigeriicht
sihunnhigeriicht
Plus-que-parfait
echhathigeriicht
duhashigeriicht
hien/si,hatt/ethathigeriicht
mirhatenhigeriicht
dirhathigeriicht
sihatenhigeriicht
Futur I
echwäert hiriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert higeriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhiriichten
dugéifshiriichten
hien/si,hatt/etgéifhiriichten
mirgéifenhiriichten
dirgéifthiriichten
sigéifenhiriichten
Conditionnel Pass compos
echhtthigeriicht
duhsshigeriicht
hien/si,hatt/ethtthigeriicht
mirhttenhigeriicht
dirhtthigeriicht
sihttenhigeriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht hin!
Plurielriicht hin!
higeriicht
hiriichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnhigeriicht
dugësshigeriicht
hie/si,hatt/etgëtthigeriicht
mirginnhigeriicht
dirgitthigeriicht
siginnhigeriicht
Pass compos
echsinnhigeriicht ginn
dubasshigeriicht ginn
hien/si,hatt/etasshigeriicht ginn
mirsinnhigeriicht ginn
dirsiddhigeriicht ginn
sisinnhigeriicht ginn
Plus-que-parfait
echwarhigeriicht ginn
duwaarshigeriicht ginn
hien/si,hatt/etwarhigeriicht ginn
mirwarenhigeriicht ginn
dirwaarthigeriicht ginn
siwarenhigeriicht ginn
Futur I
echwäert higeriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert higeriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif higeriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif higeriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier higeriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariichtenausriichtenberiichtennnerriichtenofriichtenopriichtenriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles