E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opriichten aufrichten, aufbauen (D) – monter, riger (F)
Stammformen opriichtenriicht opopgeriicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriichten op
duriichts op
hien/si,hatt/etriicht op
mirriichten op
dirriicht op
siriichten op
Pass compos
echhunnopgeriicht
duhuesopgeriicht
hien/si,hatt/ethuetopgeriicht
mirhunnopgeriicht
dirhuttopgeriicht
sihunnopgeriicht
Plus-que-parfait
echhatopgeriicht
duhasopgeriicht
hien/si,hatt/ethatopgeriicht
mirhatenopgeriicht
dirhatopgeriicht
sihatenopgeriicht
Futur I
echwäert opriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopriichten
dugéifsopriichten
hien/si,hatt/etgéifopriichten
mirgéifenopriichten
dirgéiftopriichten
sigéifenopriichten
Conditionnel Pass compos
echhttopgeriicht
duhssopgeriicht
hien/si,hatt/ethttopgeriicht
mirhttenopgeriicht
dirhttopgeriicht
sihttenopgeriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht op!
Plurielriicht op!
opgeriicht
opriichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgeriicht
dugëssopgeriicht
hie/si,hatt/etgëttopgeriicht
mirginnopgeriicht
dirgittopgeriicht
siginnopgeriicht
Pass compos
echsinnopgeriicht ginn
dubassopgeriicht ginn
hien/si,hatt/etassopgeriicht ginn
mirsinnopgeriicht ginn
dirsiddopgeriicht ginn
sisinnopgeriicht ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeriicht ginn
duwaarsopgeriicht ginn
hien/si,hatt/etwaropgeriicht ginn
mirwarenopgeriicht ginn
dirwaartopgeriicht ginn
siwarenopgeriicht ginn
Futur I
echwäert opgeriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgeriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgeriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariichtenausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles