E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uriichten anrichten (D)causer, prparer (F)
Stammformen uriichtenriicht unugeriicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriichten un
duriichts un
hien/si,hatt/etriicht un
mirriichten un
dirriicht un
siriichten un
Pass compos
echhunnugeriicht
duhuesugeriicht
hien/si,hatt/ethuetugeriicht
mirhunnugeriicht
dirhuttugeriicht
sihunnugeriicht
Plus-que-parfait
echhatugeriicht
duhasugeriicht
hien/si,hatt/ethatugeriicht
mirhatenugeriicht
dirhatugeriicht
sihatenugeriicht
Futur I
echwäert uriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuriichten
dugéifsuriichten
hien/si,hatt/etgéifuriichten
mirgéifenuriichten
dirgéifturiichten
sigéifenuriichten
Conditionnel Pass compos
echhttugeriicht
duhssugeriicht
hien/si,hatt/ethttugeriicht
mirhttenugeriicht
dirhttugeriicht
sihttenugeriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht un!
Plurielriicht un!
ugeriicht
uriichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeriicht
dugëssugeriicht
hie/si,hatt/etgëttugeriicht
mirginnugeriicht
dirgittugeriicht
siginnugeriicht
Pass compos
echsinnugeriicht ginn
dubassugeriicht ginn
hien/si,hatt/etassugeriicht ginn
mirsinnugeriicht ginn
dirsiddugeriicht ginn
sisinnugeriicht ginn
Plus-que-parfait
echwarugeriicht ginn
duwaarsugeriicht ginn
hien/si,hatt/etwarugeriicht ginn
mirwarenugeriicht ginn
dirwaartugeriicht ginn
siwarenugeriicht ginn
Futur I
echwäert ugeriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariichtenausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenriichtenverriichtenzouriichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles