E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verriichten verrichten (D) – accomplir (F)
Stammformen verriichtenverriichtverriicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverriichten
duverriichts
hien/si,hatt/etverriicht
mirverriichten
dirverriicht
siverriichten
Pass compos
echhuverriicht
duhuesverriicht
hien/si,hatt/ethuetverriicht
mirhuverriicht
dirhuttverriicht
sihuverriicht
Plus-que-parfait
echhatverriicht
duhasverriicht
hien/si,hatt/ethatverriicht
mirhateverriicht
dirhatverriicht
sihateverriicht
Futur I
echwäert verriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverriichten
dugéifsverriichten
hien/si,hatt/etgéifverriichten
mirgéifeverriichten
dirgéiftverriichten
sigéifeverriichten
Conditionnel Pass compos
echhttverriicht
duhssverriicht
hien/si,hatt/ethttverriicht
mirhätteverriicht
dirhttverriicht
sihätteverriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverriicht!
Plurielverriicht!
verriicht
verriichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverriicht
dugëssverriicht
hie/si,hatt/etgëttverriicht
mirgiverriicht
dirgittverriicht
sigiverriicht
Pass compos
echsiverriicht ginn
dubassverriicht ginn
hien/si,hatt/etassverriicht ginn
mirsiverriicht ginn
dirsiddverriicht ginn
sisiverriicht ginn
Plus-que-parfait
echwarverriicht ginn
duwaarsverriicht ginn
hien/si,hatt/etwarverriicht ginn
mirwareverriicht ginn
dirwaartverriicht ginn
siwareverriicht ginn
Futur I
echwäert verriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariichtenausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenriichtenuriichtenzouriichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles