E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
riichten richten (D) – juger, rgler (F)
Stammformen riichtenriichtgeriicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriichten
duriichts
hien/si,hatt/etriicht
mirriichten
dirriicht
siriichten
Pass compos
echhugeriicht
duhuesgeriicht
hien/si,hatt/ethuetgeriicht
mirhugeriicht
dirhuttgeriicht
sihugeriicht
Plus-que-parfait
echhatgeriicht
duhasgeriicht
hien/si,hatt/ethatgeriicht
mirhategeriicht
dirhatgeriicht
sihategeriicht
Futur I
echwäert riichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifriichten
dugéifsriichten
hien/si,hatt/etgéifriichten
mirgéiferiichten
dirgéiftriichten
sigéiferiichten
Conditionnel Pass compos
echhttgeriicht
duhssgeriicht
hien/si,hatt/ethttgeriicht
mirhättegeriicht
dirhttgeriicht
sihättegeriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht!
Plurielriicht!
geriicht
riichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeriicht
dugëssgeriicht
hie/si,hatt/etgëttgeriicht
mirgigeriicht
dirgittgeriicht
sigigeriicht
Pass compos
echsigeriicht ginn
dubassgeriicht ginn
hien/si,hatt/etassgeriicht ginn
mirsigeriicht ginn
dirsiddgeriicht ginn
sisigeriicht ginn
Plus-que-parfait
echwargeriicht ginn
duwaarsgeriicht ginn
hien/si,hatt/etwargeriicht ginn
mirwaregeriicht ginn
dirwaartgeriicht ginn
siwaregeriicht ginn
Futur I
echwäert geriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariichtenausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles