E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
riicht-en richten (D) – juger, rgler (F)
Stammformen riicht-enriich-tge-riich-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en
duriicht-s
hien/si,hatt/etriich-t
mirriicht-en
dirriich-t
siriicht-en
Pass compos
echhuge-riich-t
duhuesge-riich-t
hien/si,hatt/ethuetge-riich-t
mirhuge-riich-t
dirhuttge-riich-t
sihuge-riich-t
Plus-que-parfait
echhatge-riich-t
duhasge-riich-t
hien/si,hatt/ethatge-riich-t
mirhatege-riich-t
dirhatge-riich-t
sihatege-riich-t
Futur I
echwäert riicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifriicht-en
dugéifsriicht-en
hien/si,hatt/etgéifriicht-en
mirgéiferiicht-en
dirgéiftriicht-en
sigéiferiicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-riich-t
duhssge-riich-t
hien/si,hatt/ethttge-riich-t
mirhättege-riich-t
dirhttge-riich-t
sihättege-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht!
Plurielriich-t!
ge-riich-t
riicht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-riich-t
dugëssge-riich-t
hie/si,hatt/etgëttge-riich-t
mirgige-riich-t
dirgittge-riich-t
sigige-riich-t
Pass compos
echsige-riich-t ginn
dubassge-riich-t ginn
hien/si,hatt/etassge-riich-t ginn
mirsige-riich-t ginn
dirsiddge-riich-t ginn
sisige-riich-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-riich-t ginn
duwaarsge-riich-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-riich-t ginn
mirwarege-riich-t ginn
dirwaartge-riich-t ginn
siwarege-riich-t ginn
Futur I
echwäert ge-riich-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-riich-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-riich-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-riich-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-riich-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles