E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
robben robben (D)glissen (F)
Stammformen robbenrobbtgerobbt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrobben
durobbs
hien/si,hatt/etrobbt
mirrobben
dirrobbt
sirobben
Pass compos
echsigerobbt
dubassgerobbt
hien/si,hatt/etassgerobbt
mirsigerobbt
dirsiddgerobbt
sisigerobbt
Plus-que-parfait
echwargerobbt
duwaarsgerobbt
hien/si,hatt/etwargerobbt
mirwaregerobbt
dirwaartgerobbt
siwaregerobbt
Futur I
echwäert robben
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerobbt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrobben
dugéifsrobben
hien/si,hatt/etgéifrobben
mirgéiferobben
dirgéiftrobben
sigéiferobben
Conditionnel Pass compos
echwiergerobbt
duwiersgerobbt
hien/si,hatt/etwiergerobbt
mirwieregerobbt
dirwiertgerobbt
siwieregerobbt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrobb!
Plurielrobbt!
gerobbt
robben
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles