E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verrompelen
Stammformen verrompelenverrompeltverrompelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverrompelen
duverrompels
hien/si,hatt/etverrompelt
mirverrompelen
dirverrompelt
siverrompelen
Pass compos
echhuverrompelt
duhuesverrompelt
hien/si,hatt/ethuetverrompelt
mirhuverrompelt
dirhuttverrompelt
sihuverrompelt
Plus-que-parfait
echhatverrompelt
duhasverrompelt
hien/si,hatt/ethatverrompelt
mirhateverrompelt
dirhatverrompelt
sihateverrompelt
Futur I
echwäert verrompelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrompelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrompelen
dugéifsverrompelen
hien/si,hatt/etgéifverrompelen
mirgéifeverrompelen
dirgéiftverrompelen
sigéifeverrompelen
Conditionnel Pass compos
echhttverrompelt
duhssverrompelt
hien/si,hatt/ethttverrompelt
mirhätteverrompelt
dirhttverrompelt
sihätteverrompelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrompel!
Plurielverrompelt!
verrompelt
verrompelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverrompelt
dugëssverrompelt
hie/si,hatt/etgëttverrompelt
mirgiverrompelt
dirgittverrompelt
sigiverrompelt
Pass compos
echsiverrompelt ginn
dubassverrompelt ginn
hien/si,hatt/etassverrompelt ginn
mirsiverrompelt ginn
dirsiddverrompelt ginn
sisiverrompelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverrompelt ginn
duwaarsverrompelt ginn
hien/si,hatt/etwarverrompelt ginn
mirwareverrompelt ginn
dirwaartverrompelt ginn
siwareverrompelt ginn
Futur I
echwäert verrompelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrompelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verrompelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verrompelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verrompelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerrompelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles