E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rotéieren rotieren (D)tourner (F)
Stammformen rotéierenrotéiertrotéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrotéieren
durotéiers
hien/si,hatt/etrotéiert
mirrotéieren
dirrotéiert
sirotéieren
Passé composé
echhurotéiert
duhuesrotéiert
hien/si,hatt/ethuetrotéiert
mirhurotéiert
dirhuttrotéiert
sihurotéiert
Plus-que-parfait
echhatrotéiert
duhasrotéiert
hien/si,hatt/ethatrotéiert
mirhaterotéiert
dirhatrotéiert
sihaterotéiert
Futur I
echwäert rotéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rotéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrotéieren
dugéifsrotéieren
hien/si,hatt/etgéifrotéieren
mirgéiferotéieren
dirgéiftrotéieren
sigéiferotéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrotéiert
duhässrotéiert
hien/si,hatt/ethättrotéiert
mirhätterotéiert
dirhättrotéiert
sihätterotéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrotéier!
Plurielrotéiert!
rotéiert
rotéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles