E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rubbel-en rubbeln (D)gratter (F)
Stammformen rubbel-enrubbel-tge-rubbel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrubbel-en
durubbel-s
hien/si,hatt/etrubbel-t
mirrubbel-en
dirrubbel-t
sirubbel-en
Pass compos
echhuge-rubbel-t
duhuesge-rubbel-t
hien/si,hatt/ethuetge-rubbel-t
mirhuge-rubbel-t
dirhuttge-rubbel-t
sihuge-rubbel-t
Plus-que-parfait
echhatge-rubbel-t
duhasge-rubbel-t
hien/si,hatt/ethatge-rubbel-t
mirhatege-rubbel-t
dirhatge-rubbel-t
sihatege-rubbel-t
Futur I
echwäert rubbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rubbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrubbel-en
dugéifsrubbel-en
hien/si,hatt/etgéifrubbel-en
mirgéiferubbel-en
dirgéiftrubbel-en
sigéiferubbel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-rubbel-t
duhssge-rubbel-t
hien/si,hatt/ethttge-rubbel-t
mirhättege-rubbel-t
dirhttge-rubbel-t
sihättege-rubbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrubbel!
Plurielrubbel-t!
ge-rubbel-t
rubbel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-rubbel-t
dugëssge-rubbel-t
hie/si,hatt/etgëttge-rubbel-t
mirgige-rubbel-t
dirgittge-rubbel-t
sigige-rubbel-t
Pass compos
echsige-rubbel-t ginn
dubassge-rubbel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-rubbel-t ginn
mirsige-rubbel-t ginn
dirsiddge-rubbel-t ginn
sisige-rubbel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-rubbel-t ginn
duwaarsge-rubbel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-rubbel-t ginn
mirwarege-rubbel-t ginn
dirwaartge-rubbel-t ginn
siwarege-rubbel-t ginn
Futur I
echwäert ge-rubbel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rubbel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-rubbel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-rubbel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-rubbel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verrubbel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles