E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ruinéieren ruinieren (D) – ruiner (F)
Stammformen ruinéierenruinéiertruinéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echruinéieren
duruinéiers
hien/si,hatt/etruinéiert
mirruinéieren
dirruinéiert
siruinéieren
Passé composé
echhuruinéiert
duhuesruinéiert
hien/si,hatt/ethuetruinéiert
mirhuruinéiert
dirhuttruinéiert
sihuruinéiert
Plus-que-parfait
echhatruinéiert
duhasruinéiert
hien/si,hatt/ethatruinéiert
mirhateruinéiert
dirhatruinéiert
sihateruinéiert
Futur I
echwäert ruinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ruinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifruinéieren
dugéifsruinéieren
hien/si,hatt/etgéifruinéieren
mirgéiferuinéieren
dirgéiftruinéieren
sigéiferuinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättruinéiert
duhässruinéiert
hien/si,hatt/ethättruinéiert
mirhätteruinéiert
dirhättruinéiert
sihätteruinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierruinéier!
Plurielruinéiert!
ruinéiert
ruinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiruinéiert
dugëssruinéiert
hie/si,hatt/etgëttruinéiert
mirgiruinéiert
dirgittruinéiert
sigiruinéiert
Passé composé
echsiruinéiert ginn
dubassruinéiert ginn
hien/si,hatt/etassruinéiert ginn
mirsiruinéiert ginn
dirsiddruinéiert ginn
sisiruinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarruinéiert ginn
duwaarsruinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarruinéiert ginn
mirwareruinéiert ginn
dirwaartruinéiert ginn
siwareruinéiert ginn
Futur I
echwäert ruinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ruinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ruinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ruinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ruinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles