E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausrullen ausrollen (D) – drouler, taler (F)
Stammformen ausrullenrullt ausausgerullt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrullen aus
durulls aus
hien/si,hatt/etrullt aus
mirrullen aus
dirrullt aus
sirullen aus
Pass compos
echhunnausgerullt
duhuesausgerullt
hien/si,hatt/ethuetausgerullt
mirhunnausgerullt
dirhuttausgerullt
sihunnausgerullt
Plus-que-parfait
echhatausgerullt
duhasausgerullt
hien/si,hatt/ethatausgerullt
mirhatenausgerullt
dirhatausgerullt
sihatenausgerullt
Futur I
echwäert ausrullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgerullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrullen
dugéifsausrullen
hien/si,hatt/etgéifausrullen
mirgéifenausrullen
dirgéiftausrullen
sigéifenausrullen
Conditionnel Pass compos
echhttausgerullt
duhssausgerullt
hien/si,hatt/ethttausgerullt
mirhttenausgerullt
dirhttausgerullt
sihttenausgerullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull aus!
Plurielrullt aus!
ausgerullt
ausrullen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgerullt
dugëssausgerullt
hie/si,hatt/etgëttausgerullt
mirginnausgerullt
dirgittausgerullt
siginnausgerullt
Pass compos
echsinnausgerullt ginn
dubassausgerullt ginn
hien/si,hatt/etassausgerullt ginn
mirsinnausgerullt ginn
dirsiddausgerullt ginn
sisinnausgerullt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgerullt ginn
duwaarsausgerullt ginn
hien/si,hatt/etwarausgerullt ginn
mirwarenausgerullt ginn
dirwaartausgerullt ginn
siwarenausgerullt ginn
Futur I
echwäert ausgerullt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgerullt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgerullt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgerullt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgerullt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erarullenerausrullenerofrulleneroprullenewechrullenofrullenoprullenrullen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles