E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausrullen herausrollen (D)sortir (en roulant) (F)
Stammformen erausrullenrullt erauserausgerullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrullen eraus
durulls eraus
hien/si,hatt/etrullt eraus
mirrullen eraus
dirrullt eraus
sirullen eraus
Pass compos
echhunnerausgerullt
duhueserausgerullt
hien/si,hatt/ethueterausgerullt
mirhunnerausgerullt
dirhutterausgerullt
sihunnerausgerullt
Plus-que-parfait
echhaterausgerullt
duhaserausgerullt
hien/si,hatt/ethaterausgerullt
mirhatenerausgerullt
dirhaterausgerullt
sihatenerausgerullt
Futur I
echwäert erausrullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgerullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausrullen
dugéifserausrullen
hien/si,hatt/etgéiferausrullen
mirgéifenerausrullen
dirgéifterausrullen
sigéifenerausrullen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgerullt
duhsserausgerullt
hien/si,hatt/ethtterausgerullt
mirhttenerausgerullt
dirhtterausgerullt
sihttenerausgerullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull eraus!
Plurielrullt eraus!
erausgerullt
erausrullen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgerullt
dugësserausgerullt
hie/si,hatt/etgëtterausgerullt
mirginnerausgerullt
dirgitterausgerullt
siginnerausgerullt
Pass compos
echsinnerausgerullt ginn
dubasserausgerullt ginn
hien/si,hatt/etasserausgerullt ginn
mirsinnerausgerullt ginn
dirsidderausgerullt ginn
sisinnerausgerullt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgerullt ginn
duwaarserausgerullt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgerullt ginn
mirwarenerausgerullt ginn
dirwaarterausgerullt ginn
siwarenerausgerullt ginn
Futur I
echwäert erausgerullt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgerullt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgerullt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgerullt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgerullt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrullenerarullenerofrulleneroprullenewechrullenofrullenoprullenrullen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles