E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofrullen herunterrollen (D) – tomber, descendre (en roulant) (F)
Stammformen erofrullenrullt eroferofgerullt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrullen erof
durulls erof
hien/si,hatt/etrullt erof
mirrullen erof
dirrullt erof
sirullen erof
Pass compos
echhunnerofgerullt
duhueserofgerullt
hien/si,hatt/ethueterofgerullt
mirhunnerofgerullt
dirhutterofgerullt
sihunnerofgerullt
Plus-que-parfait
echhaterofgerullt
duhaserofgerullt
hien/si,hatt/ethaterofgerullt
mirhatenerofgerullt
dirhaterofgerullt
sihatenerofgerullt
Modale Futur I
echwäert erofrullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erofgerullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofrullen
dugéifserofrullen
hien/si,hatt/etgéiferofrullen
mirgéifenerofrullen
dirgéifterofrullen
sigéifenerofrullen
Conditionnel pass compos
echhtterofgerullt
duhsserofgerullt
hien/si,hatt/ethtterofgerullt
mirhttenerofgerullt
dirhtterofgerullt
sihttenerofgerullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull erof!
Plurielrullt erof!
erofgerullt
erofrullen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerofgerullt
dugësserofgerullt
hie/si,hatt/etgëtterofgerullt
mirginnerofgerullt
dirgitterofgerullt
siginnerofgerullt
Pass compos
echsinnerofgerullt ginn
dubasserofgerullt ginn
hien/si,hatt/etasserofgerullt ginn
mirsinnerofgerullt ginn
dirsidderofgerullt ginn
sisinnerofgerullt ginn
Plus-que-parfait
echwarerofgerullt ginn
duwaarserofgerullt ginn
hien/si,hatt/etwarerofgerullt ginn
mirwarenerofgerullt ginn
dirwaarterofgerullt ginn
siwarenerofgerullt ginn
Modale Futur I
echwäert erofgerullt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erofgerullt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erofgerullt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erofgerullt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier erofgerullt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrullenerarullenerausrulleneroprullenewechrullenofrullenoprullenrullen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles