E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechrullen wegrolllen (D)
Stammformen ewechrullenrullt ewechewechgerullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrullen ewech
durulls ewech
hien/si,hatt/etrullt ewech
mirrullen ewech
dirrullt ewech
sirullen ewech
Pass compos
echhunnewechgerullt
duhuesewechgerullt
hien/si,hatt/ethuetewechgerullt
mirhunnewechgerullt
dirhuttewechgerullt
sihunnewechgerullt
Plus-que-parfait
echhatewechgerullt
duhasewechgerullt
hien/si,hatt/ethatewechgerullt
mirhatenewechgerullt
dirhatewechgerullt
sihatenewechgerullt
Futur I
echwäert ewechrullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgerullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechrullen
dugéifsewechrullen
hien/si,hatt/etgéifewechrullen
mirgéifenewechrullen
dirgéiftewechrullen
sigéifenewechrullen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgerullt
duhssewechgerullt
hien/si,hatt/ethttewechgerullt
mirhttenewechgerullt
dirhttewechgerullt
sihttenewechgerullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull ewech!
Plurielrullt ewech!
ewechgerullt
ewechrullen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechgerullt
dugëssewechgerullt
hie/si,hatt/etgëttewechgerullt
mirginnewechgerullt
dirgittewechgerullt
siginnewechgerullt
Pass compos
echsinnewechgerullt ginn
dubassewechgerullt ginn
hien/si,hatt/etassewechgerullt ginn
mirsinnewechgerullt ginn
dirsiddewechgerullt ginn
sisinnewechgerullt ginn
Plus-que-parfait
echwarewechgerullt ginn
duwaarsewechgerullt ginn
hien/si,hatt/etwarewechgerullt ginn
mirwarenewechgerullt ginn
dirwaartewechgerullt ginn
siwarenewechgerullt ginn
Futur I
echwäert ewechgerullt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgerullt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechgerullt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechgerullt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechgerullt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrullenerarullenerausrullenerofrulleneroprullenofrullenoprullenrullen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles