E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arummen einrahmen (D) – encadrer (F)
Stammformen arummenrummt anagerummt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrummen an
durumms an
hien/si,hatt/etrummt an
mirrummen an
dirrummt an
sirummen an
Pass compos
echhunnagerummt
duhuesagerummt
hien/si,hatt/ethuetagerummt
mirhunnagerummt
dirhuttagerummt
sihunnagerummt
Plus-que-parfait
echhatagerummt
duhasagerummt
hien/si,hatt/ethatagerummt
mirhatenagerummt
dirhatagerummt
sihatenagerummt
Modale Futur I
echwäert arummen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agerummt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarummen
dugéifsarummen
hien/si,hatt/etgéifarummen
mirgéifenarummen
dirgéiftarummen
sigéifenarummen
Conditionnel pass compos
echhttagerummt
duhssagerummt
hien/si,hatt/ethttagerummt
mirhttenagerummt
dirhttagerummt
sihttenagerummt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrumm an!
Plurielrummt an!
agerummt
arummen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnagerummt
dugëssagerummt
hie/si,hatt/etgëttagerummt
mirginnagerummt
dirgittagerummt
siginnagerummt
Pass compos
echsinnagerummt ginn
dubassagerummt ginn
hien/si,hatt/etassagerummt ginn
mirsinnagerummt ginn
dirsiddagerummt ginn
sisinnagerummt ginn
Plus-que-parfait
echwaragerummt ginn
duwaarsagerummt ginn
hien/si,hatt/etwaragerummt ginn
mirwarenagerummt ginn
dirwaartagerummt ginn
siwarenagerummt ginn
Modale Futur I
echwäert agerummt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agerummt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agerummt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agerummt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier agerummt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles