E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
besabbel-en bekleckern (D) – tacher, salir (F)
Stammformen besabbel-enbesabbel-tbesabbel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbesabbel-en
dubesabbel-s
hien/si,hatt/etbesabbel-t
mirbesabbel-en
dirbesabbel-t
sibesabbel-en
Pass compos
echhubesabbel-t
duhuesbesabbel-t
hien/si,hatt/ethuetbesabbel-t
mirhubesabbel-t
dirhuttbesabbel-t
sihubesabbel-t
Plus-que-parfait
echhatbesabbel-t
duhasbesabbel-t
hien/si,hatt/ethatbesabbel-t
mirhatebesabbel-t
dirhatbesabbel-t
sihatebesabbel-t
Futur I
echwäert besabbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert besabbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbesabbel-en
dugéifsbesabbel-en
hien/si,hatt/etgéifbesabbel-en
mirgéifebesabbel-en
dirgéiftbesabbel-en
sigéifebesabbel-en
Conditionnel Pass compos
echhttbesabbel-t
duhssbesabbel-t
hien/si,hatt/ethttbesabbel-t
mirhättebesabbel-t
dirhttbesabbel-t
sihättebesabbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbesabbel!
Plurielbesabbel-t!
besabbel-t
besabbel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibesabbel-t
dugëssbesabbel-t
hie/si,hatt/etgëttbesabbel-t
mirgibesabbel-t
dirgittbesabbel-t
sigibesabbel-t
Pass compos
echsibesabbel-t ginn
dubassbesabbel-t ginn
hien/si,hatt/etassbesabbel-t ginn
mirsibesabbel-t ginn
dirsiddbesabbel-t ginn
sisibesabbel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbesabbel-t ginn
duwaarsbesabbel-t ginn
hien/si,hatt/etwarbesabbel-t ginn
mirwarebesabbel-t ginn
dirwaartbesabbel-t ginn
siwarebesabbel-t ginn
Futur I
echwäert besabbel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert besabbel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif besabbel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif besabbel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier besabbel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
sabbel-enversabbel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles