E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versabbelen vergeuden (D) – gaspiller (F)
Stammformen versabbelenversabbeltversabbelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversabbelen
duversabbels
hien/si,hatt/etversabbelt
mirversabbelen
dirversabbelt
siversabbelen
Pass compos
echhuversabbelt
duhuesversabbelt
hien/si,hatt/ethuetversabbelt
mirhuversabbelt
dirhuttversabbelt
sihuversabbelt
Plus-que-parfait
echhatversabbelt
duhasversabbelt
hien/si,hatt/ethatversabbelt
mirhateversabbelt
dirhatversabbelt
sihateversabbelt
Futur I
echwäert versabbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versabbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversabbelen
dugéifsversabbelen
hien/si,hatt/etgéifversabbelen
mirgéifeversabbelen
dirgéiftversabbelen
sigéifeversabbelen
Conditionnel Pass compos
echhttversabbelt
duhssversabbelt
hien/si,hatt/ethttversabbelt
mirhätteversabbelt
dirhttversabbelt
sihätteversabbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversabbel!
Plurielversabbelt!
versabbelt
versabbelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversabbelt
dugëssversabbelt
hie/si,hatt/etgëttversabbelt
mirgiversabbelt
dirgittversabbelt
sigiversabbelt
Pass compos
echsiversabbelt ginn
dubassversabbelt ginn
hien/si,hatt/etassversabbelt ginn
mirsiversabbelt ginn
dirsiddversabbelt ginn
sisiversabbelt ginn
Plus-que-parfait
echwarversabbelt ginn
duwaarsversabbelt ginn
hien/si,hatt/etwarversabbelt ginn
mirwareversabbelt ginn
dirwaartversabbelt ginn
siwareversabbelt ginn
Futur I
echwäert versabbelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versabbelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versabbelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versabbelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versabbelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
besabbelensabbelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles