E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sabléieren mit Sand bestreuen (D)sabler (F)
Stammformen sabléierensabléiertsabléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsabléieren
dusabléiers
hien/si,hatt/etsabléiert
mirsabléieren
dirsabléiert
sisabléieren
Passé composé
echhusabléiert
duhuessabléiert
hien/si,hatt/ethuetsabléiert
mirhusabléiert
dirhuttsabléiert
sihusabléiert
Plus-que-parfait
echhatsabléiert
duhassabléiert
hien/si,hatt/ethatsabléiert
mirhatesabléiert
dirhatsabléiert
sihatesabléiert
Futur I
echwäert sabléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sabléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsabléieren
dugéifssabléieren
hien/si,hatt/etgéifsabléieren
mirgéifesabléieren
dirgéiftsabléieren
sigéifesabléieren
Conditionnel Passé composé
echhättsabléiert
duhässsabléiert
hien/si,hatt/ethättsabléiert
mirhättesabléiert
dirhättsabléiert
sihättesabléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersabléier!
Plurielsabléiert!
sabléiert
sabléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisabléiert
dugësssabléiert
hie/si,hatt/etgëttsabléiert
mirgisabléiert
dirgittsabléiert
sigisabléiert
Passé composé
echsisabléiert ginn
dubasssabléiert ginn
hien/si,hatt/etasssabléiert ginn
mirsisabléiert ginn
dirsiddsabléiert ginn
sisisabléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsabléiert ginn
duwaarssabléiert ginn
hien/si,hatt/etwarsabléiert ginn
mirwaresabléiert ginn
dirwaartsabléiert ginn
siwaresabléiert ginn
Futur I
echwäert sabléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sabléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sabléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sabléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sabléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles