E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sabl-éier-en mit Sand bestreuen (D) – sabler (F)
Stammformen sabl-éier-ensabl-éier-tsabl-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsabl-éier-en
dusabl-éier-s
hien/si,hatt/etsabl-éier-t
mirsabl-éier-en
dirsabl-éier-t
sisabl-éier-en
Passé composé
echhusabl-éier-t
duhuessabl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsabl-éier-t
mirhusabl-éier-t
dirhuttsabl-éier-t
sihusabl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsabl-éier-t
duhassabl-éier-t
hien/si,hatt/ethatsabl-éier-t
mirhatesabl-éier-t
dirhatsabl-éier-t
sihatesabl-éier-t
Modale Futur I
echwäert sabl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert sabl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsabl-éier-en
dugéifssabl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsabl-éier-en
mirgéifesabl-éier-en
dirgéiftsabl-éier-en
sigéifesabl-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättsabl-éier-t
duhässsabl-éier-t
hien/si,hatt/ethättsabl-éier-t
mirhättesabl-éier-t
dirhättsabl-éier-t
sihättesabl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersabl-éier!
Plurielsabl-éier-t!
sabl-éier-t
sabl-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgisabl-éier-t
dugësssabl-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsabl-éier-t
mirgisabl-éier-t
dirgittsabl-éier-t
sigisabl-éier-t
Passé composé
echsisabl-éier-t ginn
dubasssabl-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssabl-éier-t ginn
mirsisabl-éier-t ginn
dirsiddsabl-éier-t ginn
sisisabl-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsabl-éier-t ginn
duwaarssabl-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsabl-éier-t ginn
mirwaresabl-éier-t ginn
dirwaartsabl-éier-t ginn
siwaresabl-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert sabl-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert sabl-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sabl-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sabl-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier sabl-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles