E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sabotéieren sabotieren (D)saboter (F)
Stammformen sabotéierensabotéiertsabotéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsabotéieren
dusabotéiers
hien/si,hatt/etsabotéiert
mirsabotéieren
dirsabotéiert
sisabotéieren
Passé composé
echhusabotéiert
duhuessabotéiert
hien/si,hatt/ethuetsabotéiert
mirhusabotéiert
dirhuttsabotéiert
sihusabotéiert
Plus-que-parfait
echhatsabotéiert
duhassabotéiert
hien/si,hatt/ethatsabotéiert
mirhatesabotéiert
dirhatsabotéiert
sihatesabotéiert
Futur I
echwäert sabotéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sabotéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsabotéieren
dugéifssabotéieren
hien/si,hatt/etgéifsabotéieren
mirgéifesabotéieren
dirgéiftsabotéieren
sigéifesabotéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsabotéiert
duhässsabotéiert
hien/si,hatt/ethättsabotéiert
mirhättesabotéiert
dirhättsabotéiert
sihättesabotéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersabotéier!
Plurielsabotéiert!
sabotéiert
sabotéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisabotéiert
dugësssabotéiert
hie/si,hatt/etgëttsabotéiert
mirgisabotéiert
dirgittsabotéiert
sigisabotéiert
Passé composé
echsisabotéiert ginn
dubasssabotéiert ginn
hien/si,hatt/etasssabotéiert ginn
mirsisabotéiert ginn
dirsiddsabotéiert ginn
sisisabotéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsabotéiert ginn
duwaarssabotéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsabotéiert ginn
mirwaresabotéiert ginn
dirwaartsabotéiert ginn
siwaresabotéiert ginn
Futur I
echwäert sabotéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sabotéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sabotéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sabotéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sabotéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles