E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sallefen salben (D) – oindre (F)
Stammformen sallefensalleftgesalleft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten salewen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsallefen
dusallefs
hien/si,hatt/etsalleft
mirsallefen
dirsalleft
sisallefen
Pass compos
echhugesalleft
duhuesgesalleft
hien/si,hatt/ethuetgesalleft
mirhugesalleft
dirhuttgesalleft
sihugesalleft
Plus-que-parfait
echhatgesalleft
duhasgesalleft
hien/si,hatt/ethatgesalleft
mirhategesalleft
dirhatgesalleft
sihategesalleft
Futur I
echwäert sallefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesalleft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsallefen
dugéifssallefen
hien/si,hatt/etgéifsallefen
mirgéifesallefen
dirgéiftsallefen
sigéifesallefen
Conditionnel Pass compos
echhttgesalleft
duhssgesalleft
hien/si,hatt/ethttgesalleft
mirhättegesalleft
dirhttgesalleft
sihättegesalleft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersallef!
Plurielsalleft!
gesalleft
sallefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigesalleft
dugëssgesalleft
hie/si,hatt/etgëttgesalleft
mirgigesalleft
dirgittgesalleft
sigigesalleft
Pass compos
echsigesalleft ginn
dubassgesalleft ginn
hien/si,hatt/etassgesalleft ginn
mirsigesalleft ginn
dirsiddgesalleft ginn
sisigesalleft ginn
Plus-que-parfait
echwargesalleft ginn
duwaarsgesalleft ginn
hien/si,hatt/etwargesalleft ginn
mirwaregesalleft ginn
dirwaartgesalleft ginn
siwaregesalleft ginn
Futur I
echwäert gesalleft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesalleft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gesalleft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gesalleft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gesalleft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles