E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
salutéieren salutieren (D)saluer qn. (F)
Stammformen salutéierensalutéiertsalutéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsalutéieren
dusalutéiers
hien/si,hatt/etsalutéiert
mirsalutéieren
dirsalutéiert
sisalutéieren
Passé composé
echhusalutéiert
duhuessalutéiert
hien/si,hatt/ethuetsalutéiert
mirhusalutéiert
dirhuttsalutéiert
sihusalutéiert
Plus-que-parfait
echhatsalutéiert
duhassalutéiert
hien/si,hatt/ethatsalutéiert
mirhatesalutéiert
dirhatsalutéiert
sihatesalutéiert
Futur I
echwäert salutéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert salutéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsalutéieren
dugéifssalutéieren
hien/si,hatt/etgéifsalutéieren
mirgéifesalutéieren
dirgéiftsalutéieren
sigéifesalutéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsalutéiert
duhässsalutéiert
hien/si,hatt/ethättsalutéiert
mirhättesalutéiert
dirhättsalutéiert
sihättesalutéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersalutéier!
Plurielsalutéiert!
salutéiert
salutéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisalutéiert
dugësssalutéiert
hie/si,hatt/etgëttsalutéiert
mirgisalutéiert
dirgittsalutéiert
sigisalutéiert
Passé composé
echsisalutéiert ginn
dubasssalutéiert ginn
hien/si,hatt/etasssalutéiert ginn
mirsisalutéiert ginn
dirsiddsalutéiert ginn
sisisalutéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsalutéiert ginn
duwaarssalutéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsalutéiert ginn
mirwaresalutéiert ginn
dirwaartsalutéiert ginn
siwaresalutéiert ginn
Futur I
echwäert salutéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert salutéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif salutéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif salutéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier salutéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles