E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
asalzen einsalzen (D)saler (F)
Stammformen asalzensalzt anagesalzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsalzen an
dusalz an
hien/si,hatt/etsalzt an
mirsalzen an
dirsalzt an
sisalzen an
Pass compos
echhunnagesalzt
duhuesagesalzt
hien/si,hatt/ethuetagesalzt
mirhunnagesalzt
dirhuttagesalzt
sihunnagesalzt
Plus-que-parfait
echhatagesalzt
duhasagesalzt
hien/si,hatt/ethatagesalzt
mirhatenagesalzt
dirhatagesalzt
sihatenagesalzt
Futur I
echwäert asalzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agesalzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifasalzen
dugéifsasalzen
hien/si,hatt/etgéifasalzen
mirgéifenasalzen
dirgéiftasalzen
sigéifenasalzen
Conditionnel Pass compos
echhttagesalzt
duhssagesalzt
hien/si,hatt/ethttagesalzt
mirhttenagesalzt
dirhttagesalzt
sihttenagesalzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersalz an!
Plurielsalzt an!
agesalzt
asalzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagesalzt
dugëssagesalzt
hie/si,hatt/etgëttagesalzt
mirginnagesalzt
dirgittagesalzt
siginnagesalzt
Pass compos
echsinnagesalzt ginn
dubassagesalzt ginn
hien/si,hatt/etassagesalzt ginn
mirsinnagesalzt ginn
dirsiddagesalzt ginn
sisinnagesalzt ginn
Plus-que-parfait
echwaragesalzt ginn
duwaarsagesalzt ginn
hien/si,hatt/etwaragesalzt ginn
mirwarenagesalzt ginn
dirwaartagesalzt ginn
siwarenagesalzt ginn
Futur I
echwäert agesalzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agesalzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agesalzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agesalzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agesalzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nosalzensalzenversalzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles