E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nosalzen nachsalzen (D)ajouter du sel (F)
Stammformen nosalzensalzt nonogesalzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsalzen no
dusalz no
hien/si,hatt/etsalzt no
mirsalzen no
dirsalzt no
sisalzen no
Pass compos
echhunnnogesalzt
duhuesnogesalzt
hien/si,hatt/ethuetnogesalzt
mirhunnnogesalzt
dirhuttnogesalzt
sihunnnogesalzt
Plus-que-parfait
echhatnogesalzt
duhasnogesalzt
hien/si,hatt/ethatnogesalzt
mirhatennogesalzt
dirhatnogesalzt
sihatennogesalzt
Futur I
echwäert nosalzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogesalzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnosalzen
dugéifsnosalzen
hien/si,hatt/etgéifnosalzen
mirgéifennosalzen
dirgéiftnosalzen
sigéifennosalzen
Conditionnel Pass compos
echhttnogesalzt
duhssnogesalzt
hien/si,hatt/ethttnogesalzt
mirhttennogesalzt
dirhttnogesalzt
sihttennogesalzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersalz no!
Plurielsalzt no!
nogesalzt
nosalzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogesalzt
dugëssnogesalzt
hie/si,hatt/etgëttnogesalzt
mirginnnogesalzt
dirgittnogesalzt
siginnnogesalzt
Pass compos
echsinnnogesalzt ginn
dubassnogesalzt ginn
hien/si,hatt/etassnogesalzt ginn
mirsinnnogesalzt ginn
dirsiddnogesalzt ginn
sisinnnogesalzt ginn
Plus-que-parfait
echwarnogesalzt ginn
duwaarsnogesalzt ginn
hien/si,hatt/etwarnogesalzt ginn
mirwarennogesalzt ginn
dirwaartnogesalzt ginn
siwarennogesalzt ginn
Futur I
echwäert nogesalzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogesalzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogesalzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogesalzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogesalzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asalzensalzenversalzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles