E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versalz-en versalzen (D)trop saler, gcher (F)
Stammformen versalz-enversalz-tversalz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversalz-en
duversalz
hien/si,hatt/etversalz-t
mirversalz-en
dirversalz-t
siversalz-en
Pass compos
echhuversalz-t
duhuesversalz-t
hien/si,hatt/ethuetversalz-t
mirhuversalz-t
dirhuttversalz-t
sihuversalz-t
Plus-que-parfait
echhatversalz-t
duhasversalz-t
hien/si,hatt/ethatversalz-t
mirhateversalz-t
dirhatversalz-t
sihateversalz-t
Futur I
echwäert versalz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versalz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversalz-en
dugéifsversalz-en
hien/si,hatt/etgéifversalz-en
mirgéifeversalz-en
dirgéiftversalz-en
sigéifeversalz-en
Conditionnel Pass compos
echhttversalz-t
duhssversalz-t
hien/si,hatt/ethttversalz-t
mirhätteversalz-t
dirhttversalz-t
sihätteversalz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversalz!
Plurielversalz-t!
versalz-t
versalz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversalz-t
dugëssversalz-t
hie/si,hatt/etgëttversalz-t
mirgiversalz-t
dirgittversalz-t
sigiversalz-t
Pass compos
echsiversalz-t ginn
dubassversalz-t ginn
hien/si,hatt/etassversalz-t ginn
mirsiversalz-t ginn
dirsiddversalz-t ginn
sisiversalz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarversalz-t ginn
duwaarsversalz-t ginn
hien/si,hatt/etwarversalz-t ginn
mirwareversalz-t ginn
dirwaartversalz-t ginn
siwareversalz-t ginn
Futur I
echwäert versalz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versalz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versalz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versalz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versalz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asalz-ennosalz-ensalz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles