E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
asammelen einsammeln (D) – ramasser (F)
Stammformen asammelensammelt anagesammelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsammelen an
dusammels an
hien/si,hatt/etsammelt an
mirsammelen an
dirsammelt an
sisammelen an
Pass compos
echhunnagesammelt
duhuesagesammelt
hien/si,hatt/ethuetagesammelt
mirhunnagesammelt
dirhuttagesammelt
sihunnagesammelt
Plus-que-parfait
echhatagesammelt
duhasagesammelt
hien/si,hatt/ethatagesammelt
mirhatenagesammelt
dirhatagesammelt
sihatenagesammelt
Futur I
echwäert asammelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agesammelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifasammelen
dugéifsasammelen
hien/si,hatt/etgéifasammelen
mirgéifenasammelen
dirgéiftasammelen
sigéifenasammelen
Conditionnel Pass compos
echhttagesammelt
duhssagesammelt
hien/si,hatt/ethttagesammelt
mirhttenagesammelt
dirhttagesammelt
sihttenagesammelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersammel an!
Plurielsammelt an!
agesammelt
asammelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagesammelt
dugëssagesammelt
hie/si,hatt/etgëttagesammelt
mirginnagesammelt
dirgittagesammelt
siginnagesammelt
Pass compos
echsinnagesammelt ginn
dubassagesammelt ginn
hien/si,hatt/etassagesammelt ginn
mirsinnagesammelt ginn
dirsiddagesammelt ginn
sisinnagesammelt ginn
Plus-que-parfait
echwaragesammelt ginn
duwaarsagesammelt ginn
hien/si,hatt/etwaragesammelt ginn
mirwarenagesammelt ginn
dirwaartagesammelt ginn
siwarenagesammelt ginn
Futur I
echwäert agesammelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agesammelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agesammelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agesammelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agesammelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
sammelenusammelenversammelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles