E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
asammel-en einsammeln (D) – ramasser (F)
Stammformen asammel-ensammel-t anage-sammel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsammel-en an
dusammel-s an
hien/si,hatt/etsammel-t an
mirsammel-en an
dirsammel-t an
sisammel-en an
Pass compos
echhunnage-sammel-t
duhuesage-sammel-t
hien/si,hatt/ethuetage-sammel-t
mirhunnage-sammel-t
dirhuttage-sammel-t
sihunnage-sammel-t
Plus-que-parfait
echhatage-sammel-t
duhasage-sammel-t
hien/si,hatt/ethatage-sammel-t
mirhatenage-sammel-t
dirhatage-sammel-t
sihatenage-sammel-t
Futur I
echwäert asammel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-sammel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifasammel-en
dugéifsasammel-en
hien/si,hatt/etgéifasammel-en
mirgéifenasammel-en
dirgéiftasammel-en
sigéifenasammel-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-sammel-t
duhssage-sammel-t
hien/si,hatt/ethttage-sammel-t
mirhttenage-sammel-t
dirhttage-sammel-t
sihttenage-sammel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersammel an!
Plurielsammel-t an!
age-sammel-t
asammel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-sammel-t
dugëssage-sammel-t
hie/si,hatt/etgëttage-sammel-t
mirginnage-sammel-t
dirgittage-sammel-t
siginnage-sammel-t
Pass compos
echsinnage-sammel-t ginn
dubassage-sammel-t ginn
hien/si,hatt/etassage-sammel-t ginn
mirsinnage-sammel-t ginn
dirsiddage-sammel-t ginn
sisinnage-sammel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-sammel-t ginn
duwaarsage-sammel-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-sammel-t ginn
mirwarenage-sammel-t ginn
dirwaartage-sammel-t ginn
siwarenage-sammel-t ginn
Futur I
echwäert age-sammel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-sammel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-sammel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-sammel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-sammel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
sammel-enusammel-enversammel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles