E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
usammelen ansammeln (D)accumuler, amasser (F)
Stammformen usammelensammelt unugesammelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsammelen un
dusammels un
hien/si,hatt/etsammelt un
mirsammelen un
dirsammelt un
sisammelen un
Pass compos
echhunnugesammelt
duhuesugesammelt
hien/si,hatt/ethuetugesammelt
mirhunnugesammelt
dirhuttugesammelt
sihunnugesammelt
Plus-que-parfait
echhatugesammelt
duhasugesammelt
hien/si,hatt/ethatugesammelt
mirhatenugesammelt
dirhatugesammelt
sihatenugesammelt
Futur I
echwäert usammelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesammelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusammelen
dugéifsusammelen
hien/si,hatt/etgéifusammelen
mirgéifenusammelen
dirgéiftusammelen
sigéifenusammelen
Conditionnel Pass compos
echhttugesammelt
duhssugesammelt
hien/si,hatt/ethttugesammelt
mirhttenugesammelt
dirhttugesammelt
sihttenugesammelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersammel un!
Plurielsammelt un!
ugesammelt
usammelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugesammelt
dugëssugesammelt
hie/si,hatt/etgëttugesammelt
mirginnugesammelt
dirgittugesammelt
siginnugesammelt
Pass compos
echsinnugesammelt ginn
dubassugesammelt ginn
hien/si,hatt/etassugesammelt ginn
mirsinnugesammelt ginn
dirsiddugesammelt ginn
sisinnugesammelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugesammelt ginn
duwaarsugesammelt ginn
hien/si,hatt/etwarugesammelt ginn
mirwarenugesammelt ginn
dirwaartugesammelt ginn
siwarenugesammelt ginn
Futur I
echwäert ugesammelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesammelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugesammelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugesammelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugesammelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asammelensammelenversammelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles