E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versammelen versammeln (D)runir (F)
Stammformen versammelenversammeltversammelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversammelen
duversammels
hien/si,hatt/etversammelt
mirversammelen
dirversammelt
siversammelen
Pass compos
echhuversammelt
duhuesversammelt
hien/si,hatt/ethuetversammelt
mirhuversammelt
dirhuttversammelt
sihuversammelt
Plus-que-parfait
echhatversammelt
duhasversammelt
hien/si,hatt/ethatversammelt
mirhateversammelt
dirhatversammelt
sihateversammelt
Futur I
echwäert versammelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versammelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversammelen
dugéifsversammelen
hien/si,hatt/etgéifversammelen
mirgéifeversammelen
dirgéiftversammelen
sigéifeversammelen
Conditionnel Pass compos
echhttversammelt
duhssversammelt
hien/si,hatt/ethttversammelt
mirhätteversammelt
dirhttversammelt
sihätteversammelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversammel!
Plurielversammelt!
versammelt
versammelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversammelt
dugëssversammelt
hie/si,hatt/etgëttversammelt
mirgiversammelt
dirgittversammelt
sigiversammelt
Pass compos
echsiversammelt ginn
dubassversammelt ginn
hien/si,hatt/etassversammelt ginn
mirsiversammelt ginn
dirsiddversammelt ginn
sisiversammelt ginn
Plus-que-parfait
echwarversammelt ginn
duwaarsversammelt ginn
hien/si,hatt/etwarversammelt ginn
mirwareversammelt ginn
dirwaartversammelt ginn
siwareversammelt ginn
Futur I
echwäert versammelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versammelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versammelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versammelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versammelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asammelensammelenusammelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles