E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versammel-en versammeln (D) – runir (F)
Stammformen versammel-enversammel-tversammel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversammel-en
duversammel-s
hien/si,hatt/etversammel-t
mirversammel-en
dirversammel-t
siversammel-en
Pass compos
echhuversammel-t
duhuesversammel-t
hien/si,hatt/ethuetversammel-t
mirhuversammel-t
dirhuttversammel-t
sihuversammel-t
Plus-que-parfait
echhatversammel-t
duhasversammel-t
hien/si,hatt/ethatversammel-t
mirhateversammel-t
dirhatversammel-t
sihateversammel-t
Futur I
echwäert versammel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versammel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversammel-en
dugéifsversammel-en
hien/si,hatt/etgéifversammel-en
mirgéifeversammel-en
dirgéiftversammel-en
sigéifeversammel-en
Conditionnel Pass compos
echhttversammel-t
duhssversammel-t
hien/si,hatt/ethttversammel-t
mirhätteversammel-t
dirhttversammel-t
sihätteversammel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversammel!
Plurielversammel-t!
versammel-t
versammel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversammel-t
dugëssversammel-t
hie/si,hatt/etgëttversammel-t
mirgiversammel-t
dirgittversammel-t
sigiversammel-t
Pass compos
echsiversammel-t ginn
dubassversammel-t ginn
hien/si,hatt/etassversammel-t ginn
mirsiversammel-t ginn
dirsiddversammel-t ginn
sisiversammel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarversammel-t ginn
duwaarsversammel-t ginn
hien/si,hatt/etwarversammel-t ginn
mirwareversammel-t ginn
dirwaartversammel-t ginn
siwareversammel-t ginn
Futur I
echwäert versammel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versammel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versammel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versammel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versammel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asammel-ensammel-enusammel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles