E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sanéieren sanieren (D)réhabiliter, assainir, redresser (F)
Stammformen sanéierensanéiertsanéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsanéieren
dusanéiers
hien/si,hatt/etsanéiert
mirsanéieren
dirsanéiert
sisanéieren
Passé composé
echhusanéiert
duhuessanéiert
hien/si,hatt/ethuetsanéiert
mirhusanéiert
dirhuttsanéiert
sihusanéiert
Plus-que-parfait
echhatsanéiert
duhassanéiert
hien/si,hatt/ethatsanéiert
mirhatesanéiert
dirhatsanéiert
sihatesanéiert
Futur I
echwäert sanéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sanéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsanéieren
dugéifssanéieren
hien/si,hatt/etgéifsanéieren
mirgéifesanéieren
dirgéiftsanéieren
sigéifesanéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsanéiert
duhässsanéiert
hien/si,hatt/ethättsanéiert
mirhättesanéiert
dirhättsanéiert
sihättesanéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersanéier!
Plurielsanéiert!
sanéiert
sanéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisanéiert
dugësssanéiert
hie/si,hatt/etgëttsanéiert
mirgisanéiert
dirgittsanéiert
sigisanéiert
Passé composé
echsisanéiert ginn
dubasssanéiert ginn
hien/si,hatt/etasssanéiert ginn
mirsisanéiert ginn
dirsiddsanéiert ginn
sisisanéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsanéiert ginn
duwaarssanéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsanéiert ginn
mirwaresanéiert ginn
dirwaartsanéiert ginn
siwaresanéiert ginn
Futur I
echwäert sanéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sanéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sanéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sanéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sanéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles