E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sanktion-éier-en sanktionieren (D) – sanctionner (F)
Stammformen sanktion-éier-ensanktion-éier-tsanktion-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsanktion-éier-en
dusanktion-éier-s
hien/si,hatt/etsanktion-éier-t
mirsanktion-éier-en
dirsanktion-éier-t
sisanktion-éier-en
Passé composé
echhusanktion-éier-t
duhuessanktion-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsanktion-éier-t
mirhusanktion-éier-t
dirhuttsanktion-éier-t
sihusanktion-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsanktion-éier-t
duhassanktion-éier-t
hien/si,hatt/ethatsanktion-éier-t
mirhatesanktion-éier-t
dirhatsanktion-éier-t
sihatesanktion-éier-t
Modale Futur I
echwäert sanktion-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert sanktion-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsanktion-éier-en
dugéifssanktion-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsanktion-éier-en
mirgéifesanktion-éier-en
dirgéiftsanktion-éier-en
sigéifesanktion-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättsanktion-éier-t
duhässsanktion-éier-t
hien/si,hatt/ethättsanktion-éier-t
mirhättesanktion-éier-t
dirhättsanktion-éier-t
sihättesanktion-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersanktion-éier!
Plurielsanktion-éier-t!
sanktion-éier-t
sanktion-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgisanktion-éier-t
dugësssanktion-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsanktion-éier-t
mirgisanktion-éier-t
dirgittsanktion-éier-t
sigisanktion-éier-t
Passé composé
echsisanktion-éier-t ginn
dubasssanktion-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssanktion-éier-t ginn
mirsisanktion-éier-t ginn
dirsiddsanktion-éier-t ginn
sisisanktion-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsanktion-éier-t ginn
duwaarssanktion-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsanktion-éier-t ginn
mirwaresanktion-éier-t ginn
dirwaartsanktion-éier-t ginn
siwaresanktion-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert sanktion-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert sanktion-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sanktion-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sanktion-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier sanktion-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles