E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
satin-éier-en sättigen (D)satiner (F)
Stammformen satin-éier-ensatin-éier-tsatin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsatin-éier-en
dusatin-éier-s
hien/si,hatt/etsatin-éier-t
mirsatin-éier-en
dirsatin-éier-t
sisatin-éier-en
Passé composé
echhusatin-éier-t
duhuessatin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsatin-éier-t
mirhusatin-éier-t
dirhuttsatin-éier-t
sihusatin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsatin-éier-t
duhassatin-éier-t
hien/si,hatt/ethatsatin-éier-t
mirhatesatin-éier-t
dirhatsatin-éier-t
sihatesatin-éier-t
Futur I
echwäert satin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert satin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsatin-éier-en
dugéifssatin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsatin-éier-en
mirgéifesatin-éier-en
dirgéiftsatin-éier-en
sigéifesatin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsatin-éier-t
duhässsatin-éier-t
hien/si,hatt/ethättsatin-éier-t
mirhättesatin-éier-t
dirhättsatin-éier-t
sihättesatin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersatin-éier!
Plurielsatin-éier-t!
satin-éier-t
satin-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisatin-éier-t
dugësssatin-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsatin-éier-t
mirgisatin-éier-t
dirgittsatin-éier-t
sigisatin-éier-t
Passé composé
echsisatin-éier-t ginn
dubasssatin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssatin-éier-t ginn
mirsisatin-éier-t ginn
dirsiddsatin-éier-t ginn
sisisatin-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsatin-éier-t ginn
duwaarssatin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsatin-éier-t ginn
mirwaresatin-éier-t ginn
dirwaartsatin-éier-t ginn
siwaresatin-éier-t ginn
Futur I
echwäert satin-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert satin-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif satin-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif satin-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier satin-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles