E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versaueren versaueren (D)acidifier (F)
Stammformen versauerenversauertversauert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversaueren
duversauers
hien/si,hatt/etversauert
mirversaueren
dirversauert
siversaueren
Pass compos
echhuversauert
duhuesversauert
hien/si,hatt/ethuetversauert
mirhuversauert
dirhuttversauert
sihuversauert
Plus-que-parfait
echhatversauert
duhasversauert
hien/si,hatt/ethatversauert
mirhateversauert
dirhatversauert
sihateversauert
Futur I
echwäert versaueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versauert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversaueren
dugéifsversaueren
hien/si,hatt/etgéifversaueren
mirgéifeversaueren
dirgéiftversaueren
sigéifeversaueren
Conditionnel Pass compos
echhttversauert
duhssversauert
hien/si,hatt/ethttversauert
mirhätteversauert
dirhttversauert
sihätteversauert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversauer!
Plurielversauert!
versauert
versaueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles