E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
usaug-en ansaugen (D) – aspirer (F)
Stammformen usaug-ensaug-t unuge-saug-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsaug-en un
dusaug-s un
hien/si,hatt/etsaug-t un
mirsaug-en un
dirsaug-t un
sisaug-en un
Pass compos
echhunnuge-saug-t
duhuesuge-saug-t
hien/si,hatt/ethuetuge-saug-t
mirhunnuge-saug-t
dirhuttuge-saug-t
sihunnuge-saug-t
Plus-que-parfait
echhatuge-saug-t
duhasuge-saug-t
hien/si,hatt/ethatuge-saug-t
mirhatenuge-saug-t
dirhatuge-saug-t
sihatenuge-saug-t
Modale Futur I
echwäert usaug-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-saug-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusaug-en
dugéifsusaug-en
hien/si,hatt/etgéifusaug-en
mirgéifenusaug-en
dirgéiftusaug-en
sigéifenusaug-en
Conditionnel pass compos
echhttuge-saug-t
duhssuge-saug-t
hien/si,hatt/ethttuge-saug-t
mirhttenuge-saug-t
dirhttuge-saug-t
sihttenuge-saug-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersaug un!
Plurielsaug-t un!
uge-saug-t
usaug-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnuge-saug-t
dugëssuge-saug-t
hie/si,hatt/etgëttuge-saug-t
mirginnuge-saug-t
dirgittuge-saug-t
siginnuge-saug-t
Pass compos
echsinnuge-saug-t ginn
dubassuge-saug-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-saug-t ginn
mirsinnuge-saug-t ginn
dirsidduge-saug-t ginn
sisinnuge-saug-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-saug-t ginn
duwaarsuge-saug-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-saug-t ginn
mirwarenuge-saug-t ginn
dirwaartuge-saug-t ginn
siwarenuge-saug-t ginn
Modale Futur I
echwäert uge-saug-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-saug-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-saug-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-saug-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier uge-saug-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opsaug-ensaug-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles