E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
saug-en saugen (D) – sucer, aspirer (F)
Stammformen saug-ensaug-tge-saug-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsaug-en
dusaug-s
hien/si,hatt/etsaug-t
mirsaug-en
dirsaug-t
sisaug-en
Pass compos
echhuge-saug-t
duhuesge-saug-t
hien/si,hatt/ethuetge-saug-t
mirhuge-saug-t
dirhuttge-saug-t
sihuge-saug-t
Plus-que-parfait
echhatge-saug-t
duhasge-saug-t
hien/si,hatt/ethatge-saug-t
mirhatege-saug-t
dirhatge-saug-t
sihatege-saug-t
Modale Futur I
echwäert saug-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-saug-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsaug-en
dugéifssaug-en
hien/si,hatt/etgéifsaug-en
mirgéifesaug-en
dirgéiftsaug-en
sigéifesaug-en
Conditionnel pass compos
echhttge-saug-t
duhssge-saug-t
hien/si,hatt/ethttge-saug-t
mirhättege-saug-t
dirhttge-saug-t
sihättege-saug-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersaug!
Plurielsaug-t!
ge-saug-t
saug-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-saug-t
dugëssge-saug-t
hie/si,hatt/etgëttge-saug-t
mirgige-saug-t
dirgittge-saug-t
sigige-saug-t
Pass compos
echsige-saug-t ginn
dubassge-saug-t ginn
hien/si,hatt/etassge-saug-t ginn
mirsige-saug-t ginn
dirsiddge-saug-t ginn
sisige-saug-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-saug-t ginn
duwaarsge-saug-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-saug-t ginn
mirwarege-saug-t ginn
dirwaartge-saug-t ginn
siwarege-saug-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-saug-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-saug-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-saug-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-saug-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-saug-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opsaug-enusaug-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles