E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schächen schächten (D) – égorger (F)
Stammformen schächenschächtgeschächt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schächten
Indikativ Aktiv
Présent
echschächen
duschächs
hien/si,hatt/etschächt
mirschächen
dirschächt
sischächen
Passé composé
echhugeschächt
duhuesgeschächt
hien/si,hatt/ethuetgeschächt
mirhugeschächt
dirhuttgeschächt
sihugeschächt
Plus-que-parfait
echhatgeschächt
duhasgeschächt
hien/si,hatt/ethatgeschächt
mirhategeschächt
dirhatgeschächt
sihategeschächt
Futur I
echwäert schächen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschächt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschächen
dugéifsschächen
hien/si,hatt/etgéifschächen
mirgéifeschächen
dirgéiftschächen
sigéifeschächen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschächt
duhässgeschächt
hien/si,hatt/ethättgeschächt
mirhättegeschächt
dirhättgeschächt
sihättegeschächt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschäch!
Plurielschächt!
geschächt
schächen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeschächt
dugëssgeschächt
hie/si,hatt/etgëttgeschächt
mirgigeschächt
dirgittgeschächt
sigigeschächt
Passé composé
echsigeschächt ginn
dubassgeschächt ginn
hien/si,hatt/etassgeschächt ginn
mirsigeschächt ginn
dirsiddgeschächt ginn
sisigeschächt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschächt ginn
duwaarsgeschächt ginn
hien/si,hatt/etwargeschächt ginn
mirwaregeschächt ginn
dirwaartgeschächt ginn
siwaregeschächt ginn
Futur I
echwäert geschächt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschächt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geschächt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geschächt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geschächt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles