E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschacheren verschachern (D)brocanter (F)
Stammformen verschacherenverschachertverschachert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschacheren
duverschachers
hien/si,hatt/etverschachert
mirverschacheren
dirverschachert
siverschacheren
Pass compos
echhuverschachert
duhuesverschachert
hien/si,hatt/ethuetverschachert
mirhuverschachert
dirhuttverschachert
sihuverschachert
Plus-que-parfait
echhatverschachert
duhasverschachert
hien/si,hatt/ethatverschachert
mirhateverschachert
dirhatverschachert
sihateverschachert
Futur I
echwäert verschacheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschachert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschacheren
dugéifsverschacheren
hien/si,hatt/etgéifverschacheren
mirgéifeverschacheren
dirgéiftverschacheren
sigéifeverschacheren
Conditionnel Pass compos
echhttverschachert
duhssverschachert
hien/si,hatt/ethttverschachert
mirhätteverschachert
dirhttverschachert
sihätteverschachert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschacher!
Plurielverschachert!
verschachert
verschacheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschachert
dugëssverschachert
hie/si,hatt/etgëttverschachert
mirgiverschachert
dirgittverschachert
sigiverschachert
Pass compos
echsiverschachert ginn
dubassverschachert ginn
hien/si,hatt/etassverschachert ginn
mirsiverschachert ginn
dirsiddverschachert ginn
sisiverschachert ginn
Plus-que-parfait
echwarverschachert ginn
duwaarsverschachert ginn
hien/si,hatt/etwarverschachert ginn
mirwareverschachert ginn
dirwaartverschachert ginn
siwareverschachert ginn
Futur I
echwäert verschachert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschachert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschachert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschachert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschachert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles