E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entschäerfen entschärfen (D) – désamorcer, dépassionner, édulcorer (F)
Stammformen entschäerfenentschäerftentschäerft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echentschäerfen
duentschäerfs
hien/si,hatt/etentschäerft
mirentschäerfen
direntschäerft
sientschäerfen
Passé composé
echhunnentschäerft
duhuesentschäerft
hien/si,hatt/ethuetentschäerft
mirhunnentschäerft
dirhuttentschäerft
sihunnentschäerft
Plus-que-parfait
echhatentschäerft
duhasentschäerft
hien/si,hatt/ethatentschäerft
mirhatenentschäerft
dirhatentschäerft
sihatenentschäerft
Modale Futur I
echwäert entschäerfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert entschäerft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschäerfen
dugéifsentschäerfen
hien/si,hatt/etgéifentschäerfen
mirgéifenentschäerfen
dirgéiftentschäerfen
sigéifenentschäerfen
Conditionnel passé composé
echhättentschäerft
duhässentschäerft
hien/si,hatt/ethättentschäerft
mirhättenentschäerft
dirhättentschäerft
sihättenentschäerft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentschäerf!
Plurielentschäerft!
entschäerft
entschäerfen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnentschäerft
dugëssentschäerft
hie/si,hatt/etgëttentschäerft
mirginnentschäerft
dirgittentschäerft
siginnentschäerft
Passé composé
echsinnentschäerft ginn
dubassentschäerft ginn
hien/si,hatt/etassentschäerft ginn
mirsinnentschäerft ginn
dirsiddentschäerft ginn
sisinnentschäerft ginn
Plus-que-parfait
echwarentschäerft ginn
duwaarsentschäerft ginn
hien/si,hatt/etwarentschäerft ginn
mirwarenentschäerft ginn
dirwaartentschäerft ginn
siwarenentschäerft ginn
Modale Futur I
echwäert entschäerft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert entschäerft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif entschäerft
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif entschäerft ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier entschäerft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschäerfenschäerfenverschäerfen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles