E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschäerfen verschärfen (D)s'exacerber, aggraver (F)
Stammformen verschäerfenverschäerftverschäerft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschäerfen
duverschäerfs
hien/si,hatt/etverschäerft
mirverschäerfen
dirverschäerft
siverschäerfen
Passé composé
echhuverschäerft
duhuesverschäerft
hien/si,hatt/ethuetverschäerft
mirhuverschäerft
dirhuttverschäerft
sihuverschäerft
Plus-que-parfait
echhatverschäerft
duhasverschäerft
hien/si,hatt/ethatverschäerft
mirhateverschäerft
dirhatverschäerft
sihateverschäerft
Futur I
echwäert verschäerfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäerft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschäerfen
dugéifsverschäerfen
hien/si,hatt/etgéifverschäerfen
mirgéifeverschäerfen
dirgéiftverschäerfen
sigéifeverschäerfen
Conditionnel Passé composé
echhättverschäerft
duhässverschäerft
hien/si,hatt/ethättverschäerft
mirhätteverschäerft
dirhättverschäerft
sihätteverschäerft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschäerf!
Plurielverschäerft!
verschäerft
verschäerfen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverschäerft
dugëssverschäerft
hie/si,hatt/etgëttverschäerft
mirgiverschäerft
dirgittverschäerft
sigiverschäerft
Passé composé
echsiverschäerft ginn
dubassverschäerft ginn
hien/si,hatt/etassverschäerft ginn
mirsiverschäerft ginn
dirsiddverschäerft ginn
sisiverschäerft ginn
Plus-que-parfait
echwarverschäerft ginn
duwaarsverschäerft ginn
hien/si,hatt/etwarverschäerft ginn
mirwareverschäerft ginn
dirwaartverschäerft ginn
siwareverschäerft ginn
Futur I
echwäert verschäerft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäerft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verschäerft
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verschäerft ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verschäerft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschäerfenentschäerfenschäerfen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles