E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschäerf-en verschärfen (D) – s'exacerber, aggraver (F)
Stammformen verschäerf-enverschäerf-tverschäerf-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschäerf-en
duverschäerf-s
hien/si,hatt/etverschäerf-t
mirverschäerf-en
dirverschäerf-t
siverschäerf-en
Passé composé
echhuverschäerf-t
duhuesverschäerf-t
hien/si,hatt/ethuetverschäerf-t
mirhuverschäerf-t
dirhuttverschäerf-t
sihuverschäerf-t
Plus-que-parfait
echhatverschäerf-t
duhasverschäerf-t
hien/si,hatt/ethatverschäerf-t
mirhateverschäerf-t
dirhatverschäerf-t
sihateverschäerf-t
Futur I
echwäert verschäerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäerf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschäerf-en
dugéifsverschäerf-en
hien/si,hatt/etgéifverschäerf-en
mirgéifeverschäerf-en
dirgéiftverschäerf-en
sigéifeverschäerf-en
Conditionnel Passé composé
echhättverschäerf-t
duhässverschäerf-t
hien/si,hatt/ethättverschäerf-t
mirhätteverschäerf-t
dirhättverschäerf-t
sihätteverschäerf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschäerf!
Plurielverschäerf-t!
verschäerf-t
verschäerf-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverschäerf-t
dugëssverschäerf-t
hie/si,hatt/etgëttverschäerf-t
mirgiverschäerf-t
dirgittverschäerf-t
sigiverschäerf-t
Passé composé
echsiverschäerf-t ginn
dubassverschäerf-t ginn
hien/si,hatt/etassverschäerf-t ginn
mirsiverschäerf-t ginn
dirsiddverschäerf-t ginn
sisiverschäerf-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverschäerf-t ginn
duwaarsverschäerf-t ginn
hien/si,hatt/etwarverschäerf-t ginn
mirwareverschäerf-t ginn
dirwaartverschäerf-t ginn
siwareverschäerf-t ginn
Futur I
echwäert verschäerf-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäerf-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verschäerf-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verschäerf-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verschäerf-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschäerf-enentschäerf-enschäerf-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles