E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schäerfen schärfen (D) – aiguiser (F)
Stammformen schäerfenschäerftgeschäerft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschäerfen
duschäerfs
hien/si,hatt/etschäerft
mirschäerfen
dirschäerft
sischäerfen
Passé composé
echhugeschäerft
duhuesgeschäerft
hien/si,hatt/ethuetgeschäerft
mirhugeschäerft
dirhuttgeschäerft
sihugeschäerft
Plus-que-parfait
echhatgeschäerft
duhasgeschäerft
hien/si,hatt/ethatgeschäerft
mirhategeschäerft
dirhatgeschäerft
sihategeschäerft
Futur I
echwäert schäerfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschäerft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschäerfen
dugéifsschäerfen
hien/si,hatt/etgéifschäerfen
mirgéifeschäerfen
dirgéiftschäerfen
sigéifeschäerfen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschäerft
duhässgeschäerft
hien/si,hatt/ethättgeschäerft
mirhättegeschäerft
dirhättgeschäerft
sihättegeschäerft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschäerf!
Plurielschäerft!
geschäerft
schäerfen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeschäerft
dugëssgeschäerft
hie/si,hatt/etgëttgeschäerft
mirgigeschäerft
dirgittgeschäerft
sigigeschäerft
Passé composé
echsigeschäerft ginn
dubassgeschäerft ginn
hien/si,hatt/etassgeschäerft ginn
mirsigeschäerft ginn
dirsiddgeschäerft ginn
sisigeschäerft ginn
Plus-que-parfait
echwargeschäerft ginn
duwaarsgeschäerft ginn
hien/si,hatt/etwargeschäerft ginn
mirwaregeschäerft ginn
dirwaartgeschäerft ginn
siwaregeschäerft ginn
Futur I
echwäert geschäerft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschäerft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geschäerft
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geschäerft ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geschäerft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschäerfenentschäerfenverschäerfen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles